Kurz sk. B - osobní automobil

Kurz sk. B je určen pro ty, kdo chtějí řídit osobní automobil. Od tohoto roku je možné řídit auto již od 17 let pod dohledem mentora. Nejlepší je začít s kurzem přibližně 6 měsíců před dovršením minimálního věku. 

manuální převodovka

Jde o standartní kurz pro získání řidičského průkazu sk. B. Skládá se z teoretické a praktické části, tzv jízdy. Jezdí se ve výcvikovém automobilu Toyota Yaris 2019 s benzínovým motorem a manuální převodovkou. Máme v arzenálu 3, vínový, modrý a šedý.

automatická převodovka

Oproti kurzu s manuální převodovkou je jediný, pro někoho zásadní, rozdíl ten, že řídíte vozidlo s automatickou převodovkou. Poté budete mít v ŘP zmíněno omezení pouze na vozidla s automatem ( kód 78). Znamená to tedy, že auta s manuálem řídit nesmíte. Omezení lze však poměrně jednoduše odstranit a to doplňovací zkouškou z jízdy v autě s manuálem. Tuto službu také samozřejmě nabízíme.

příhlášení se do kurzu sk. B

Pro přihlášení do kurzu sk. B pro osobní automobil je potřeba splnit následující:

  1. min. 18 let ( s kurzem je možné začít i před dosažení požadovaného věku, ale kurz musí být ukončen nejdříve v den 18. narozenin)
  2. mít vyplněnou Žádost o přijetí k výuce a výcviku nebo on-line přihlášku
  3. mít potvrzený Posudek o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře ( max. 3 měsíce starý)
 

průběh kurzu sk. B

Teoretická příprava

  • Ovládání a údržba vozidla (teoretická a praktická část)
  • Teorie a zásady bezpečné jízdy
  • Obecná pravidla provozu
  • Značky
  • Křižovatky
  • Zdravotnická příprava (teoretická a praktická část)

Každý žák naší autoškoly také po celou dobu kurzu sk. B dostane přístup k on-line výukovým materiálům www.moje-autoskola.cz , kde nalezne nejen výuková videa, ale i kredit na 20 testů zdarma.

Praktická příprava

28x 45min jízd v autě (14x 90min)

Minimálně prvních 2x 45min jízd v autě začínají na cvičné ploše, kde se naučíte základům ovládání auta, jako např. ovládání spojky při rozjezdu, řadící páky, volantu, …. Po úspěšném absolvování se přesuneme do reálného provozu. Začátky jsou v mírném provozu a postupem času se dostaneme i do centra města s provozem hustým.

Závěrečná zkouška

Zkouška pro sk. B se skládá ze dvou částí. Na každou část zkoušky máte 3 pokusy. V praxi to znamená, že pokud neuspějete na teoretické části, máte další dvě možnosti. Pokud i tak neuspějete, musíte opakovat v autoškole celou teoretickou přípravu ( přednášky) znovu a poté máte další 3 pokusy. Až poté postupujete k praktické části zkoušky (jízdě). Pokud u té neprospějete, opět opakujete, tentokrát 28 jízd v autě. Na kompletní proceduru zkoušek, tj. od prvního testu do poslední možné jízdy máte max. 1 rok. Poté je nutné nastoupit do kompletně nového kurzu a absolvovat celou autoškolu znovu.

1. Teoretická část ( test z pravidel silničního provozu)

Probíhá na magistrátu města Ostravy, ul. Sokolská tř. 28 ( vedle prodejny Moravel). Před testy je potřeba mít zaplacený správní poplatek za zkoušku ve výši 700 Kč a s sebou na testy si nezapomenout platný Občanský průkaz, pokud už máte řidičský průkaz, tak i ten. V testu samotném je potřeba dosáhnout minimálně 43 bodů z celkových 50, jedině pak jste připuštěni ke zkouškové jízdě. 

 

2. Praktická část ( jízda v autě se zkušebním komisařem)

Zkouška začíná v jednosměrce na ulici Gregorova, hned vedle Magistrátu města Ostrava – odbor dopravně správních činností. Před jízdou samotnou se provádí předvýjezdová kontrola vozidla a poté podle instrukcí zkušebního komisaře je žadatel povinnen předvést samostatnou, plynulou a ekonomickou jízdu za dodržení všech dopravních předpisů. Jízda trvá min. 30min a jezdí se v centru a nejbližším okolí ( Přívoz, Fifejdy, Mariánské hory, Slezská nebo Vítkovice)

 

podání žádosti o Řidičský Průkaz sk. B

Po úspěšném absolvování zkoušky sk. B je potřeba si zažádat o vydání řidičského průkazu. Žádost o ŘP je možné podat na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností, např. Ostrava, Hlučín, Bohumín, Havířov, Frýdek-Místek, …. kde si vyhotovený řidičský průkaz také vyzvednete. Za tento úkon si úřad účtuje poplatek 200 Kč. V případě, že je žadatel již držitel jakéhokoliv oprávnění, je možné za poplatek 700 Kč dostat řidičský průkaz do 5 pracovních dní.

!!! Nezapomeňte, že řídit můžete až v momentě, kdy máte řidičský průkaz fyzicky “v ruce” !!!